چگونه یک ویدئو پروژکتور بسازیم؟

چگونه یک ویدئو پروژکتور بسازیم؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه یک ویدئو پروژکتور بسازیم؟ در این مقاله همراه ما باشید تا با نحوه ساخت یک ویدئو پروژکتور آشنا شوید.

شما به راحتی به با انجام این مراحل و ساخت این وسیله ساده می توانید فیلم یا هر چیز دیگری را در فضای بسیار بزرگتری پخش کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

تنها با چند وسیله بسیار ساده ای که در احتمالاً در هر خانه ای پیدا می شود، می توانید این ویدئو پروژکتور ساده را بسازید. در کل ساخت پروژکتور ساده اصلا کار دشواری نخواهد بود. فقط کافی است وسایلی را که در ادامه می‌گوییم آماده و تهیه کنید. قطعاً این کار برای فرزندان شما نیز بسیار جالب خواهد بود. به خصوص اگر تا به حال یک ویدئو پروژکتور را از نزدیک ندیده اند. پس از آن ها نیز در ساخت این ویدئو پروژکتور ساده ی خانگی کمک بگیرید و اجازه دهید برنامه های مورد علاقه شان را با این پروژکتور خانگی تماشا کنند و لذت ببرند که توانسته اند یه وسیلهای بسازند که برایشان کاربرد دارد.

خودتان می فهمید که این وسیله یک ویدئو پروژکتور واقعی است. شما به آسانی با تزیینات و با سلیقه خود می توانید زیبایی ظاهری به ویدئو پروژکتور دست ساز خود ببخشید.

ولی اول با دستگاه ویدئو پروژکتور آشنا شوید.

ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور (به انگلیسی: Video projector) یا فراتاب ویدئو دستگاهی است که جهت نمایش تصاویر انفورماتیک بر روی یک پرده یا دیوار سفید استفاده می ‌شود. با پیشرفت سریع تکنولوژی در انتشار اطلاعات و ارتباطات در این ۱۰سال اخیر شرکت، مدارس، دانشگاه و دیگر ارگان ‌ها برای راحتی در آموزش از این سیستم استفاده می ‌کنند.

شخصی به نام «فرانسیس جنکینز» وسیله ای را که بعدها پروژکتور خوانده شد، یعنی دستگاهی که نوار مجموعه ‌ای از عکس های به هم چسبیده را با سرعت یک بیست و چهارم ثانیه نمایش می ‌دهد، اختراع کرد. ولی حامی مالی او این دستگاه را دزدید و آن را به شرکت بزرگی که صاحب سالن ‌های تئاتر و سینما بود فروخت.

این شرکت نیز این وسیله را «ادیسون ویتاسکوپ» نامید تنها به این دلیل که در آن زمان اسم ادیسون مشهور بود و می‌ توانست به موفقیت این دستگاه کمک کند. وسیله ای که بعدها از قبل اختراع این دستگاه به توماس ادیسون نسبت داده ‌شد در واقع نتیجه یک دزدی آشکار بود.

نحوه ساخت ویدئو پروژکتور

تنها با چند وسیله بسیار ارزان قیمت یک ویدئو پروژکتور جالب و البته ساده می توانید بسازید. با این آموزش ساده شما بعد از گذراندن چند مرحله می توانید برای گوشی هوشمند خود یک ویدئو پروژکتور بسیازید و از تماشای ویدئوهای گوشی خود بر روی صفحه یا روی دیوار لذت ببرید.

وسایل مورد نیاز برای ساختن یک ویدئو پروژکتور

شما برای این کار ابتدا نیاز به یک جعبه دارید مثل جعبه کفش اندازه و ابعاد جعبه مهم نیست و به دلخواه شما می باشد ولی حتما باید مستطیل شکل باشد.

سپس یک ذره بین تقریبا بزرگ لازم دارید تا بتوانید تصویر را نمایش دهید.

در آخر نیز نیاز به چند کش برای محکم کردن درب جعبه دارید و یک سری لوازم مثل مداد، قیچی و خط کش احتیاج دارید. کم کم خود را آماده کنید تا مرحله اول کاردستی ساخت ویدئو پروژکتور را به شما آموزش دهیم.

مراحل ساخت ویدئو پروژکتور

مطابق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله اول: اول یک جعبه کفش ساده تهیه کنید و یک ذره بین تقریباً بزرگ را در یک طرف این جعبه کفش نگه دارید و به وسیله یک مداد دور ذره بین را خط بکشید تا جای آن معین باشد.

چگونه یک ویدئو پروژکتور بسازیم؟
مرحله اول

مرحله دوم: در مرحله دوم باید شیشه ذره بین را از دسته آن جدا نمایید و آن قسمتی را که با مداد مشخض کرده اید را ببرید و ذره بین را در داخل آن بگذارید.

چگونه یک ویدئو پروژکتور بسازیم؟
مرحله دوم

مرحله سوم: در این مرحله شما باید تلاش کنید تا همه روزنه های جعبه کفش را بپوشانید تا نور به داخل آن نفوذ نکند.

مرحله چهارم: در این مرحله ویدئو پروژکتور شما آماده می باشد. برای آزمایش کردن آن می توانید ویدئوی مورد نظر خود را در داخل گوشی پخش کنید. سپس موبایل را برعکس نمایید این برعکس کردن گوشی به این خاطر است که ذره بین تصاویر را معکوس می کند و زمانی که شما گوشی را برعکس می گذارید می توانید تصویر درست و مستقیم را بر روی پرده یا دیوار ببینید. در این جا می توانید هر فیلمی را که می‌خواهید با پروژکتور ساده، پخش کنید و صفحه را قفل کنید که صفحه تماشاگر با برگرداندن گوشی برعکس نشود. در این مرحله به یاد داشته باشید که در حالتی که تصویر درست را می بینید با چند کش گوشی خود را درون جعبه محکم و ثابت کنید. در نهایت نیز می توانید اتاق را تاریک کرده و محل جعبه کفش را تنظیم نمایید و ویدیو خود را با اندازه و تصویر مورد نظر به نمایش در بیاورید و از آن لذت ببرید.

چگونه یک ویدئو پروژکتور بسازیم؟
نتیجه ساخت ویدئو پروژکتور

حالا ویدئو پروژکتور گوشی شما آماده می باشد. شما می ‌توانید با اضافه کردن یک ذره بین دیگر و یا جایگزین کردن یک ذره بین بزرگتر کیفیت تصویر خروجی را افزایش دهید. اینجا دیگر کار شما تمام شده است ولی برای کیفیت بیشتر نیز می توانید مرحله فویل را نیز بگذرانید که برای این کار باید مقداری فوبل تهیه کنید.

مراحل اختیاری با فویل

همان طور که در بالا گفته شد برای داشتن کیفیت بهتر می توانید این مرحله اختیاری را نیز بگذرانید. جهت ساخت این ویدئو پروژکتور ساده با جعبه می توانید دیواره های جعبه کارتونی خود را با فویل بپوشانید. با این کار شما می توانید که تصاویر با کیفیت بهتری را منعکس کنید. برای این کار باید هر چهار وجه داخلی جعبه مقوایی را با فویل بپوشانید. در ابتدا فویل های خود را طبق اندازه های هر وجه مستطیل برش بزنید. سپس به کمک چسب فویل ‌ها را به هر وجه جعبه خود بچسبانید.

در آخر

اگر برای محل کار و منزل خود نیاز به تهیه یک ویدئو پروژکتور دارید می توانید با کرشناسان ما در آی ژکتور در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند و بتوانید با خیال راحت یک ویدئو پروژکتور مناسب برای نیاز خود تهیه نمایید.

 

سایر مقالات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *