آیا پروژکتور لیزری کم صداتر است؟

حذف سر و صدای پروژکتور

شاید شما هم هنگام استفاده از ویدئو پروژکتور، متوجه صدای اضافه آن شده باشید. تصور کنید در حال تماشای یک فیلم جالب هستید، اما صدای پروژکتور مانع از لذت بردن شما می شود. مشکل کجاست؟ کدام پروژکتور سر و صدای اضافی ندارد؟ این صداهای اضافه، از منبع خنک کننده بیرون می آید. جالب است بدانید پروژکتور لیزری به دلیل تفاوت در تکنولوژی خود، سر و صدای کمتری نسبت به پروژکتور لامپی و LED دارد. در ادامه بیشتر آن را بررسی می کنیم.

برای مقایسه پروژکتور لیزری و لامپی کلیک کنید.


آیا همه پروژکتورها سر و صدای اضافی دارند؟

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد در پروژکتورها، سازندگان یک سیستم خنک کننده داخلی اضافه می کنند. سیستم های خنک کننده شامل فن های کوچکی هستند که اغلب پر سر و صدا هستند. با این حال، این مورد برای پروژکتورهای لیزری صادق نیست. آن ها گرمای کمی تولید می کنند، بنابراین سیستم های خنک کننده آنها اغلب ساده تر و بی صداتر از همتایان خود هستند. 


چرا پروژکتور لیزری بی صداتر است؟

در مقایسه با پروژکتورهای LAMP و LED، پروژکتورهای لیزری دارای مزایای خاصی هستند که آنها را در صدر جدول عملکرد قرار می دهد. یکی از این مزایا این است که پروژکتورهای لیزری بسیار کم صداتر از دو پروژکتور دیگر هستند. پروژکتور لیزری به منبع نوری بستگی دارد که گرمای کمتری نسبت به LED و لامپ تولید می کند. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد در پروژکتورها، سازندگان یک سیستم خنک کننده داخلی اضافه می کنند. سیستم های خنک کننده شامل فن های کوچکی هستند که اغلب پر سر و صدا هستند.

با این حال، این مورد برای پروژکتورهای لیزری صادق نیست. آن ها گرمای کمی تولید می کنند، بنابراین سیستم های خنک کننده آنها اغلب ساده تر و بی صداتر از همتایان خود هستند.


دلیل صدای پروژکتور چیست؟

درست مانند سایر سیستم ها یا موتورهای کامپیوتری، پروژکتورها گرما تولید می کنند. تقریباً هر پروژکتوری با خطر داغ شدن بیش از حد مواجه است که می تواند به اجزای داخلی پروژکتور آسیب برساند. در واقع پروژکتور با کمک یک منبع نور داخل آن تصویری را ایجاد کرده و نمایش می دهد. این منبع نور می تواند یک لامپ، LED یا لیزر باشد و گاهی اوقات، ترکیبی از این دو است.

در طول تابش، این منابع نور سطوح حرارتی بالایی حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ درجه تولید می کنند. تکنولوژی پروجکشن مهم نیست؛ نه پروژکتورهای DLP و نه LCD از این وضع در امان نیستند. برای پروژکتورهای بسیار روشن، گرمای بیش از حد مشکل بزرگتری است. هر چه منبع نور روشن تر باشد، گرمای بیشتری تولید می کند. اینجا جایی است که فن های خنک کننده پروژکتور وارد می شوند.

سازندگان، فن های خنک کننده داخلی را برای جلوگیری از گرمای بیش از حد طراحی کردند. فن ها گرما را از داخل پروژکتور خارج می کنند و اجازه می دهند هوای خنک از طریق هواکش ها وارد شود. این فن ها از چرخش تیغه های خود و موتورهایی که آن ها را کنترل می کنند، صدای چرخشی تولید می کنند. در حالی که سر و صدای فن های خنک کننده برای هر پروژکتوری رایج است، اما قرار نیست به اندازه کافی بلند باشد که باعث منحرف شدن شما از پروژکتور شود.


چرا پروژکتور من پر سر و صدا است؟

اگر سیستم خنک کننده پروژکتور شما تا حدی پر سر و صدا است که باعث حواس پرتی می شود، مشکلی وجود دارد. گاهی اوقات، عوامل خارجی صدای فن های خنک کننده پروژکتور را افزایش می دهند. این عوامل جزییات کوچکی هستند. اما تعداد کمی از آن‌ها در صورت عدم کنترل می‌توانند به مشکلات جدی تبدیل شوند. بیایید آنها را بررسی کنیم.

۱٫ عملکرد

همانطور که قبلا ذکر کردیم، تصاویر روشن تر و پروژکتورهای با عملکرد بالا گرمای بیشتری تولید می کنند. شدت فن خنک کننده به نوبه خود افزایش می یابد که باعث می شود پره های آن با صدای بلند بچرخند. همچنین، اگر پروژکتور خود را برای مدت طولانی بدون دادن زمان خنک شدن به کار ببرید، متوجه خواهید شد که پر نویزتر می شود. فن ها باید سخت تر کار کنند تا با افزایش گرما مبارزه کنند.

۲٫ سن

پروژکتورهای قدیمی معمولاً صدای بیشتری نسبت به پروژکتورهای جدید دارند. به دلیل فرسودگی قطعات و اجزاء، یک پروژکتور قدیمی باید سخت‌تر کار کند تا عملکرد ثابت و رضایت‌بخشی داشته باشد. در نتیجه پروژکتور سریعتر گرم می شود و باعث می شود فن دو برابر بیشتر کار کند.

۳٫ محل نصب

پروژکتورهای خود را نزدیک به محل نشستن خود نصب نکنید. هر چه به پروژکتور نزدیکتر باشید، صدای زوزه و زمزمه فن و موتورها را بلندتر می شنوید. همچنین، پروژکتور را با دریچه های پوشیده شده یا رو به دیوار نصب نکنید. اگر دریچه ها مسدود باشند، خروج هوای گرم از پروژکتور سخت می شود. پروژکتورها به یک اتاق با تهویه مناسب نیاز دارند تا به آنها کمک کند تا دمای داخلی خود را بدون فشار آوردن به فن های خنک کننده تنظیم کنند.

۴٫ گرد و غبار و کثیفی

ذرات گرد و غبار و خاک می توانند دریچه های پروژکتور شما را مسدود کرده و هوا دهی را کاهش دهند. آن ها همچنین می توانند اجزای داخلی را پوشش دهند، تولید گرما را افزایش داده و باعث می شوند که فن بیشتر کار کند.


چگونه می توانم پروژکتور خود را ساکت تر کنم؟

اگر پروژکتور پر سر و صدایی دارید، این بخش شامل راه حل هایی برای علل احتمالی نویز پروژکتور شما می باشد. به خواندن ادامه دهید!

  • خرید آگاهانه

ما با گفتن به شما برای خرید پروژکتورهای بی صدا شروع می کنیم. اگر هنوز پروژکتور ندارید یا می‌خواهید یک پروژکتور قدیمی را جایگزین کنید، در خرید خود آگاه باشید. حداکثر سطح نویز پروژکتور را همانجا در فروشگاه بررسی کنید. میزان صدای پروژکتور بر حسب دسی بل (dB) می باشد. برای داشتن یک پروژکتور بی صدا، به شما توصیه می کنیم که یک پروژکتور زیر علامت ۳۵ دسی بل بخرید.

  • نگهداری و تمیز کردن مناسب

هر چند وقت یکبار داخل پروژکتور خود را تمیز کنید. بیرون آوردن کثیفی و گرد و غبار باعث افزایش گردش هوا و کاهش گرمای بیش از حد می شود.

و اگر پروژکتور شما قدیمی است، باید فن های خنک کننده آن را عوض کنید. برای آموزش نحوه نگه داری پروزکتور کلیک کنید.

  • نصب استراتژیک

پروژکتور خود را دور از دیوارها یا موانع دیگری که می توانند دریچه ها را مسدود کرده و جریان هوا را از طریق پروژکتور محدود کنند، نصب کنید. توصیه می کنیم پروژکتور خود را روی یک سطح صاف قرار دهید. سطوح صاف به پایه‌های پایین پروژکتور اجازه می‌دهند تا در سطح یکسانی قرار گیرند، که باعث گردش هوا در زیر دستگاه می‌شود.

  • سیستم های خنک کننده اضافی

استفاده از سیستم های خنک کننده دیگر مانند فن های خارجی یا پد خنک کننده برای پروژکتور شما ضرری ندارد. این گزینه‌ها دستگاه را خنک‌ تر نگه می‌دارند و فشار روی فن‌های خنک‌کننده داخلی پروژکتور را کاهش می‌دهند.

  • حالت صرفه جویی در انرژی

پروژکتورها تنظیماتی دارند که به شما امکان می دهد میزان سختی کار پروژکتور را کاهش دهید. در اکثر پروژکتورها، این تنظیم “حالت ECO” نامیده می شود. حالت Eco روشنایی پروژکتور را کاهش می دهد که از سه طریق مفید است:

۱٫ تولید گرما را کاهش می دهد.

۲٫ باعث صرفه جویی در طول عمر لامپ می شود و طول عمر پروژکتور را افزایش می دهد.

۳٫ همچنین میزان برق مصرفی پروژکتور را کاهش می دهد.

توجه:

فراموش نکنید که پروژکتور خود را زمانی که از آن استفاده نمی کنید خاموش کنید. به آن زمان کافی بدهید تا خنک شود – زمانی که نیاز به استفاده مجدد از آن داشته باشید عملکرد مطلوبی خواهد داشت.


نتیجه

برخی از کاربران پروژکتور استدلال می کنند که یک پروژکتور پر سر و صدا چیز مهمی نیست. وقتی می توانید صدا را با بلندگوهای خارجی عالی برای پروژکتورها خاموش کنید، این همه هیاهو برای چیست؟ اگر سر و صدا بیش از حد است، باید به علت آن توجه کنید و آن را برطرف کنید. مسدود شدن دریچه ها، گرمای بیش از حد و خرابی قطعات در نهایت می تواند باعث آسیب دائمی یا گران قیمت شود.

امیدواریم این مقاله به شما در جهت گیری درست پروژکتورهای بی صدا کمک کرده باشد. اگر از قبل یک دستگاه پر سر و صدا دارید، می‌توانید با تعمیر و نگهداری، حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی یا سایر سیستم‌های خنک‌کننده سر و صدا را کاهش دهید. مشاورین ما در آی ژکتور می توانند به خوبی شما را در خرید پروژکتور استوک بی صدا یا خرید پروژکتور لیزری نو راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *