مزایای استفاده از تکنولوژی آموزشی

مزایای تکنولوژی برای آموزش

پیشرفت‌های تکنولوژیکی در طول سال‌ها بر هر زمینه‌ای از زندگی تأثیر گذاشته است. همانطور که فناوری در دسترس تر شده است، به تمام بخش های زندگی ما نفوذ کرده است و در نتیجه، اکنون انتظار داریم هر دستگاهی که استفاده می کنیم تا حد امکان از نظر فناوری پیشرفته باشد. مدارس همچنین فناوری را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند آموزشی خود پذیرفته اند و در نتیجه اکنون کلاس های علوم کامپیوتری را برگزار می کنند که در آن دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه کامپیوترها را کدنویسی کنند و از آن ها برای کار یا پروژه خود استفاده کنند. بنابراین استفاده از تکنولوژی آموزشی برای فراگیران امروزی مهم شده است. زیرا فرصتی را برای یادگیری با سرعتی بسیار سریعتر از زمانی که از چنین ابزارها و برنامه هایی استفاده نمی کردند را به آن ها ارائه می دهد.

 


تکنولوژی آموزشی چیست؟

عبارت تکنولوژی آموزشی، برگرفته از ترجمه ی سه عبارت “Educational Technology” ، “Learning Technology” و “Instructional Technology” است. این فناوری کمک می کند تا دانش آموزان میل بیشتری به یادگیری پیدا کنند. زیرا مدارس هوشمند، شبیه مدارس معمولی نیستند و المان ها و روش هایی در آن به کار گرفته می شوند که اشتیاق به یادگیری دانش آموزان را افزایش می دهد. ورود تکنولوژی در مدارس، باعث می شود تا معلمان نیز مهارت های کامپیوتری و دانش مجازی خود را ارتقا دهند.

 


مزایای مختلف استفاده از تکنولوژی آموزشی به شرح زیر است:

۱٫ دسترسی کامل برای یادگیری طیف وسیعی از مهارت ها

امروزه مجموعه وسیعی از فناوری های آموزشی در دسترس است. این فناوری ها طیف وسیعی از گزینه ها را به دانش آموزان ارائه می دهند که از بین آن ها می توانند بهترین ها را برای نیازهای یادگیری خود انتخاب کنند. فناوری به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌ ها و دانش‌ های موردنظر خود را پیشرفت دهند تا بتوانند در زمینه انتخابی خود به متخصصان خوبی تبدیل شوند.

 


۲٫ کمک به بهبود مهارت های ارتباطی و عملکرد دانش آموزان در محیط مدرسه

دانشجویان و دانش آموزانی که قادر به برقراری ارتباط بهتر از طریق ابزارهای تکنولوژیکی هستند، از نظر تحصیلی و همچنین در محیط های کاری عملکرد بهتری خواهند داشت. زیرا مهارت های ارتباطی زمانی بسیار مهم هستند که می خواهید هدف خود را به طور موثر منتقل کنید.

 


۳٫ تجربه ی یادگیری سرگرم کننده و جذاب را برای دانش آموزان فراهم می کند.

دانش آموزان امروزی نه تنها ملزم به یادگیری هستند، بلکه باید در حین انجام این کار سرگرم شوند تا راندمان یادگیری افزایش یابد.  تکنولوژی آموزشی به آن‌ها کمک می‌کند تا برای مطالعه ی مباحث درسی خود، هیجان زده و مشتاق باشند.

 


۴٫ به دانش آموزان اجازه می دهد از هر کجا و در هر زمان به اینترنت دسترسی داشته باشند.

امروزه اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده است. بنابراین به ندرت افرادی را پیدا می کنیم که به صورت روزانه از آن استفاده نکنند. در دنیای امروز، دسترسی دانش‌ آموزان به اینترنت از هر کجا و در هر زمان ضروری است تا بتوانند تکالیف و تحقیقات خود را انجام دهند. فناوری جدید این امکان را فراهم می کند تا بدون نیاز به سفر به مکانی خاص، یا منتظر ماندن برای زمانی مشخص به کارهای خود برسند. استفاده از فناوری آموزشی به دانش آموزان در این زمینه کمک می کند. زیرا به آن ها اجازه می دهد حتی زمانی که در کلاس، مدرسه یا خانه هستند با اینترنت ارتباط برقرار کنند.

 


۵٫ به افراد کمک می کند تا مهارت های جدید را بیاموزند و دانش جدید کسب کنند.

یادگیری مهارت های جدید و کسب دانش جدید دو جنبه بسیار مهم زندگی هستند که افراد باید بتوانند از آن ها لذت ببرند. دانش آموزان می توانند از طریق استفاده از فناوری آموزشی، مهارت های جدید را به دست آورند و همچنین دانش خود را از طریق برنامه های مختلفی که به صورت آنلاین در دسترس هستند، توسعه دهند. این برنامه ها به دانش آموزان این فرصت را می دهد تا در مورد موضوعات مختلف جالب و مفید برای زمینه های کاری یا تحصیلی خود مطالب زیادی بیاموزند.

 


۶٫ به دانش آموزان اجازه می دهد تا خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی بهبود بخشند.

از مزایای استفاده از تکنولوژی آموزشی می توان به بهبود سلامت روحی و جسمی افراد نیز اشاره کرد. دانش‌ آموزان با استفاده از این ابزارها می‌ توانند یادگیری و مهارت‌ های شناختی خود را افزایش دهند. این به نوبه خود به آن ها کمک می‌کند تا عملکرد تحصیلی و همچنین سلامت جسمانی خود را بهبود بخشند.

 


۷٫ به افراد کمک می کند تا با پیشرفت های جدید فناوری به روز بمانند.

دانش‌ آموزانی که می‌توانند با آخرین پیشرفت‌ های فناوری به‌ روز بمانند، می‌ توانند دانش خود را نیز در زمینه‌ های مختلف پیشرفت بدهند و مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرند که در آینده از آن ها استفاده خواهند کرد. این دانشجویان همچنین شانس بیشتری برای یافتن شغل خواهند داشت. زیرا آن ها درک خوبی از آخرین تغییرات در زمینه های مختلف خواهند داشت. همچنین می توانند با دانستن اینکه چگونه فناوری های جدید برای اهداف مختلف به کار گرفته می شوند، به کارآمدتر شدن شرکت ها کمک کنند.
از این رو، با پیشرفت تکنولوژی، بازگشتی وجود ندارد. علاوه بر این، با ورود تکنولوژی آموزشی به سیستم آموزشی، مدارس دولتی اکنون توانمند شده اند تا از روش سنتی یادگیری فاصله بگیرند.

 


چطور تکنولوژی را به مدارس بیاوریم؟

ورود تکنولوژی اموزشی به مدارس باید قدم به قدم و با درنظر گرفتن شرایط محیط آموزشی صورت بگیرد. با توجه به این که مدارس، به ویژه مدارس دولتی مخارج بالایی در طی سال تحصیلی متحمل می شوند، ممکن است در ابتدا برای خرید ویدئو پروژکتور آموزشی یا سیستم های کامپیوتر، ارزان قیمت ترین نوع آن ها را انتخاب کنند. این کار باعث می شود نیاز داشته باشند تا هزینه تعمیرات و سرویس بیشتری متحمل شوند. به همین دلیل، اولین قدم برای هوشمند سازی مدارس و استفاده از تکنولوژی آموزشی، مشاوره با کارشناسانی است که بتوانند بسته به نیاز شما و فضایی که دارید، بهترین محصولات را معرفی و ارائه کنند. آی پروژکتور می تواند شما را در خرید ویدئو پروژکتور استوک نیز راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *